Jump to content
  • Advertisments


Advertisment


Istoria serverului, informatii utile din prezent si ce se aude despre viitorul serverului!


RuNix

Recommended Posts

Introducere

In acest post am sa incerc sa vorbesc deschis despre situatia actuala a comunitatii, sa povestesc despre viitorul comunitatii, trecutul ei, o istorie super bogata in evenimente memorabile, sa raspund la unele intrebari 'existentiale' :)) pe care si le-au pus si altii, despre o gramada de alte lucruri de imi vor trece prin minte, de voiam sa le discut cu voi si n-am avut ocazia. Majoritatea veti afla foarte multe lucruri despre comunitate, despre membrii comunitatii, unele lucruri chiar nestiute pana acum chiar de nimeni. Vor fi spuse din perspectiva mea, asa cum am trait eu acesti aproximativ 8 ani in comunitatea SA-MP. Am sa ma intind foarte mult pentru a acoperi o arie cat mai mare de subiecte.

Prin acest topic ofer si posibilitatea noilor jucatori sa afle mai multe informatii interesante despre comunitate. Va fi o poveste foarte lunga, probabil si greu de citit, si imi cer scuze pentru asta, ca nu am skilluri de scriitor =)

 

Trecut

Am sa incep prin a-mi povesti putin trecutul, cat de bine mi-l pot aminti, chiar cu cateva aproximari ca serios nu imi amintesc fiecare lucru din trecutul meu, unor fapte nu le-am dat importanta, cum ar fi cand m-am apucat de sa-mp, iar acum dupa atat timp chiar nu stiu de ce alte evenimente din viata mea sa ma agat ca sa gasesc cea mai apropiata data cand m-am apucat de sa-mp deci vor fi aproximari. Va povestesc cateva lucruri si despre mine pentru ca avand in vedere ca eu stau la baza comunitatii, consider ca sunt importante pentru a intelege cat mai bine si restul subiectelor.

 

Am inceput prin a juca GTA Vice City, l-am terminat, am invatat fiecare bucatica de harta sau feature pe care il avea acel joc. Apoi am descoperit GTA 3 si l-am jucat la fel de mult. San Andreas l-am descoperit prin 2008 si am inceput sa ma joc single player dupa care mi-am pus net si am descoperit cum pot sa modez un GTA. Chiar am lansat printre colegii de la scoala cateva GTA-uri foarte modate cu nume de genul "GTA ROMANIA" (a nu se confunda cu acel gta romania sau gta bucuresti care are dacii si mai stiu eu ce ...gta-urile mele n-au iesit din afara zonei unde locuiam eu) in care imi aparea numele cum ar fi "Facut de Raul" =)) GTA-urile au ajuns destul de departe acolo unde stateam eu, tin minte si acum sentimentul ala pe care l-am avut cand dupa mult timp de si uitasem deja ca am lansat un Vice City Romania, ma opreste un copil pe strada si ma intreaba daca eu am facut acel gta ca imi apare numele =)) Pe atunci netul era mai slab, nu isi moda toata lumea gta-ul si jocurile circulau foarte mult pe cd-uri de la unul la altul deci gta-ul "meu" a trecut pe la multi =) Se intelege de aici ca mi-a placut foarte mult seria asta de GTA-uri si n-am vrut sa ma limitez doar prin a-l juca ci m-am pus si sa il modific.

 

Tot asa cu modurile am descoperit ca exista si un mod de Multiplayer. M-am jucat sa-mp prima data cand nici nu stiu ce versiune era, stiu ca era mult mai basic, servere simple. Pe atunci eram un jucator normal, nici netul nu imi permitea sa joc prea mult, jucam foarte rar, nici nu mai stiu daca eram prea uimit de mod. Dupa ceva timp a aparut versiunea 0.2X si totodata servere mai bune, mult mai jucate, cu sute de jucatori. Atunci am inceput sa joc mai mult, pe un server de Stunt foarte asemanator RSS-ului, evident nu se compara la cate lucruri are RSS acum dar ca stil de joc, ca erai liber, erau teleportari, harti de stunt si de-astea. "Everystuff Freeroam" se numea, nu stiu sigur daca mai exista si acum dar acum cativa ani cand am mai intrat sa vad ce s-a mai ales de server dupa ce m-am lasat eu, am observat ca s-a schimbat destul de mult si abia avea jucatori.

Pe acel server m-am jucat cam cum se joaca unii jucatori de pe RSS acum. Erau curse de masini, faceam dm, imi faceam clanuri desi nu aveau sistem de clanuri dar pur si simplu de fiecare data cand intram spuneam pe chat "Cine vrea in clanul XYZ sa vina la /sf" se adunau romani, vorbeam, mergeam cu masinile, trageam in altii, ne luptam cu alte clanuri de se mai infiintau =) Era super fun. Atunci l-am cunoscut si pe Tavi (este in grupul Legends cu numele GTO2K), avea numele Koragg pe atunci si a jucat cu mine si pe alte servere mult timp dupa ce ne-am cunoscut acolo.

 

De asemenea, aici am mai cunoscut un jucator, de i-am si uitat numele pentru ca n-am interactionat prea mult =). Ma jucam eu linistit pe server cand ma intreaba unul daca vreau sa imi fac propriul meu server de SA-MP. Evident ca mi-a sunat bine si am zis sa incerc. Mi-a dat tipul serverul default de sa-mp sa il deschid dar aveam net prin modem usb de la vodafone si nu puteam sa fac serverul public deci tipul ala a renuntat =) el cauta pe cineva sa ii hosteze serverul iar eu nu eram persoana potrivita. De atunci n-am mai vorbit, nu l-am mai gasit, insa eu la serverul de sa-mp n-am renuntat =) Nici nu prea intelesesem prea bine la ce se referea prin "nu poti hosta un server" =) Desi la altii aparea ca fiind inchis, la mine aparea serverul deschis deci eu mi-am bagat nasul sa vad care e treaba cu serverele astea de sa-mp. Am cautat pe google, am descoperit forumul oficial sa-mp cu multe scripturi, tutoriale si alte de-astea. Mi-am bagat nasul sa ii modific chestii la el si cand m-am prins asa putin cam cum sta treaba am inceput eu sa caut alte persoane care pot tine un server de sa-mp =) Am gasit, am vazut ca se poate si am devenit mult mai captivat de chestia asta. Am luat la rand toate scripturile de pe forumul sa-mp, le-am folosit, le-am cercetat, le stiam pe absolut toate din acea vreme de daca venea cineva la mine si spunea "uite scriptul asta e facut de mine" imediat stiam daca minte sau nu =) pur si simplu le stiam pe toate. Mi-am facut mai multe servere, le dadeam altora sa hosteze si ma jucam cu ei. Serverele imi ieseau frumoase, evident, pentru un incepator, si am observat ca aveam chiar si succes. Desi erau hostate rar, cand avea hosterul timp sa se joace pe calculator, erau momente in care aveam spam de jucatori =) Intrau de exemplu 25 de jucatori de nu stiu unde, ne gaseau la Internet, le placea ce gaseau si ramaneau pe server. Va dati seama ca eu ca incepator sa vad cum se joaca altii pe serverul meu, eram in culmea fericirii, aveam propriul meu server cu jucatori =))

 

Toate bune si frumoase, am continuat asa mult timp, am inceput sa schimb chiar si hosterii ca ma certam cu ei pe diferite motive tampite de nici nu le mai tin minte, nush, cred ca dadeau ban la unii si mie nu imi convenea sau de-astea =) Am ajuns sa il cunosc pe unul iTz si fra-su CaTa, aveau net de la RDS, cu 100 mbps de era super tare pe atunci si mergea la ei serverul foarte bine. Atunci am inceput sa imi iau treaba mai in serios si sa lucrez la un singur server. Am inceput de la 0 iar prin de la 0 nu vreau sa spun ca i-am facut eu singur scripturile, eram incepator ce naiba, abia stiam script. Prin de la 0 vreau sa spun ca spre deosebire de trecut cand foloseam gamemode-uri gata facute de pe net si schimbam doar numele sau adaugam filterscripturi, acum am inceput sa fac un gamemode propriu, dupa propriile reguli, foloseam scripturi de pe net dar le organizam in gamemod cum voiam eu, le modfiicam si incercam sa nu ma abat de la genul asta de server de stunt, freeroam, in care poti sa faci o multime de lucruri.  Asa a fost conceput primul meu server serios de sa-mp numit "Romania Stuntage".

 

Romania Stuntage

Primul meu server oarecum serios de SA-MP. Era deschis de dimineata pana seara tarziu, noaptea era inchis pentru ca hosterul nu putea sa tina calculatorul deschis mereu =) dar pe atunci era o chestie oarecum normala, nu se suparau jucatorii prea mult, nici servere hostate nu erau prea multe. M-am implicat foarte mult in acel server, asa am invatat mai mult sa scriptez si asa am reusit sa il fac chiar foarte jucat. N-a durat mult si serverul a devenit deja un nume mare in comunitatea SA-MP. Nu era ca si cum eram singurul server de pe SA-MP, erau si altele, chiar foarte bune, cum ar fi Ro-ZoNe care era foarte bine facut, scripterul de acolo avea mai multa experienta si aveau si host 24/24. Era chiar comunitatea SA-MP.ro cu multi romani, multe servere, forum cu scripturi in romana si de-astea. Romania Stuntage a avut succes pentru ca m-am ocupat de el, i-am adaugat tot felul de scripturi interesante iar jucatorilor le placea atmosfera de pe server. Serverul a devenit atat de popular incat am reusit sa facem 100/100, fapt pentru care am fost si laudati pe SA-MP.ro, am fost primul server romanesc de stunt care a avut asa multi jucatori iar avand in vedere ca eram amatori, a fost chiar ceva de laudat. Cand am facut 100/100 stiu ca n-am fost prezent, nu mai stiu exact de ce, ori eram plecat ori nu imi mergea netul habar n-am, eu aflasem ca am facut 100/100 dintr-un topic de pe sa-mp.ro unde eram laudati chiar si de cei de ne-au devenit 'dusmani' in scurt timp. O dovada ca aveam multi jucatori: http://s759.photobucket.com/user/RoK_15/media/Dovada.png.html?sort=3&o=3 Poza am gasit-o pe google, am incercat sa ma loghez acum si ca sa vezi, am nimerit parola =)) Asa am vazut ca am creat contul in 23rd Aug 2009 deci cam tot pe atunci am postat si pozele.

 

Serverul era asemanator cu ce este RSS azi. Avea teleportari multe gen /sf /ls /lv, dm-uri gen /war cum se vede in poza de mai sus, harti de stunt care erau cele mai importante, cateva comenzi mai simple de luat masini de exemplu. Nu aveam inca clanuri dar aveam un sistem de pe net de mafii, unde erau niste mafii gata facute, gen selectai dintr-o lista o mafie, te teleporta intr-un loc cu un skin si arme si gata erai intr-un grup :)) nu era ceva organizat gen sa se lupte mafiile intre ei, mai mult intrau intr-o mafie ca sa primeasca arme gratis. Iti puteai tuna masina, puteai sa faci curse, aveam un sistem destul de primitiv de curse de masini dar macar aveam. Aveam si sistem de admin iar adminii erau cativa jucatori mai vechi cum ar fi Tavi.

 

Ne-am distrat si pe serverul asta pana evident trebuia sa ma cert si cu hosterul asta =)) din ce motiv, iar, naiba stie, dar ce vrei, eram tineri :)) ne suparam din tot felul de motive banale. Serverul a ramas la hoster, el a mai continuat sa tina serverul deschis desi eu nu ma mai ocupam de el si nici el nu stia sa se ocupe. Am facut serverul public pe sa-mp.ro si dupa ceva timp am dat de Plolice_police care avea serverul meu RS dar modificat pentru straini cu numele "Super Stunters" si avea harti frumoase pe care le facea chiar el. Nu mai stiu sigur in ce circumstate i-am propus sa ne asociem sa fiu eu scripterul, sa vin eu cu serverul meu nou la el. Nu stiam pe atunci dar eu nu eram singurul care i-a propus asta =) Cei de la Ro-ZoNe i-au propus acelasi lucru, pentru ca Plolice avea serverul la tabul Hosted si nah, toata lumea voia sa aiba serverul acolo :)) Plolice le-a zis ca accepta sa faca colaborare cu ei si asa a obtinut acel server cu toate scripturile si mapele de la ei =). Nu a mai facut colaborare cu ei pentru ca probabil l-am convins eu ca serverul meu va avea mai mare potential, si ce-i drept, aveam un istoric bogat, am avut un server cu 100/100, cum sa n-ai incredere ca pot face un alt server la fel de popular =)? Pana la urma dupa ce l-am convins pe Plolice de ce sunt in stare, i-am dat ultima versiune a serverului Romania Stuntage, care avea sistem de case si multe alte lucruri noi si asa am dat startul unui nou server la care am hotarat amandoi sa ii dam numele Romania Super Stunt. Numele e un fel de combinatie, eu voiam sa il numim tot Romania Stuntage, el Super Stunters si asa s-a nascut Romania Super Stunt :)) intre timp si vechiul hoster al serverului Romania Stuntange a inchis serverul de tot.

 

 

Romania Super Stunt

Eu scripterul, Plolice mapperul, amandoi owneri, am inceput sa lucram la server sa il facem mai popular dar totodata ne si jucam destul de mult. Evident ca ne doream sa avem un server foarte popular, cine nu si-ar fi dorit, dar n-am pus neaparat accent foarte mare pe asta. Am facut-o din joaca. Eu scriptam pentru ca imi placea sa fac chestii noi la server, el facea harti din acelasi motiv, si asa putin cate putin serverul a devenit mai mare, au inceput sa se adune multi jucatori, sa se creeze o comunitate.

Devenind o comunitate mare, a inceput sa fie greu de intretinut. Acum ca eram hostati 24/7, au intervenit si costurile. Toata plata o facea Plolice, nu mi-a prea pasat mie de asta, eu imi vedeam de script si el se ocupa de host. Cum jucatorii au inceput sa se inmulteasca, am trecut treptat de la (aproximativ) 20 sloturi la 50 apoi la 100 si asa mai departe. Sloturile astea costau bani si nu doar sloturile, ci si calitatea hostului. Nu puteam sa tinem un server care avea constant peste 50 jucatori pe un host praf, mai ales ca serverul avea nevoie de multe resurse ca avea tot felul de scripturi, ce-i drept multe foarte prost facute. Am inceput sa schimbam hosturile, care ne-a facut sa pierdem din jucatori, lucru care ma motiva oarecum mai mult sa fac mai multe imbuntatiri la server ca sa vina iar jucatorii. Am avut perioade in care serverul a fost chiar offline iar motivul pe care mi l-a dat plolice a fost ca trebuie sa astepte sa ii vina alocatia ca sa plateasca hostul =)) Interesante vremuri dar ne-am descurcat iar serverul a continuat sa o duca bine.

 

Tot pe atunci ne-am format si clanul RSS. N-a fost ceva foarte bine organizat dar eram cativa jucatori mai activi de purtam tagul [RSS]. Multe amintiri placute si cu acest clan, cum ar fi war-urile cu clanurile rivale de pe alte servere. Pe atunci erau si alte servere asemanatoare RSS care aveau si ei clanul serverului, cum ar fi clanul SRC sau DSK (al lui Vyorel). Avand in vedere ca era clan de pe alt server, va dati seama ca rivalitatea era mai mare. Nu erau war-uri ca in zilele noastre, de dm... desi mai faceam si DM. Ei ne faceau pe noi n00bi daca ne gaseau pe serverul lor, noi incercam la randul nostru sa radem cumva de ei =) prostii de-astea. Cu SRC am avut chiar si un war clasic de TDM. Am facut noi un server special de tdm, ei au facut harta, era ceva de genul aveam 100 puncte, 1 death scadea 1 punct si cine ajungea primul la 0 pierdea. Eu unul inca tin minte acel war, nu stiu, mi s-a parut ceva memorabil, la ce rivalitate era intre noi, sa avem ocazia sa ii batem la un meci, mi-a placut foarte mult. Pe atunci era la moda rw-ul, cel putin pe serverul nostru, dar si ei jucau tot cu rw. Si in plus nu existau hack-uri de auto aim, mai ales ca jucam cu lag.

 

N-a durat mult si evident, probabil va asteptati, a trebuit sa am inca o cearta =)) Asta a fost oarecum cea mai mare si care a avut cele mai semnificative efecte asupra comunitatii. Motivul pentru aceasta cearta il tin minte dar foarte vag. Stiu ca primise cineva ban, o fata cred, iar eu am vrut sa primeasca un-ban dar Plolice nu ... Mie nu mi-a convenit, voiam sa ii dea un-ban. Era un fel de "Ba, suntem amandoi owneri dar eu sunt cel care ia deciziile cele mai importante" :)) cum eram mai tineri, nu eram capabili sa luam o decizie rationala, sa gasim o solutie care sa ne multumeasca pe amandoi ... M-am suparat foarte tare ca nu puteam sa dau un amarat de un-ban asa ca "mi-am luat jucariile si am plecat acasa" :)) Sau mai exact, l-am amenintat ca daca nu face ca mine, eu renunt la tot, ba chiar fac si serverul public pe net. Nici el n-a fost destul de intelept sa mai lase de la el si asa s-a ajuns ca boul de mine sa publice serverul pe net =) Serverul era Romania Super Stunt V2.

 

Plolice a continuat cu serverul, a incercat el sa faca cateva modificari dar evident nu se comparau cu ce puteam sa fac eu :D Adica na, el era mapper nu scripter. Serverul meu l-au preluat si altii, a aparut concurenta, au aparut zeci de alte servere cu modul meu si mici modificari cum ar fi la /credits unde numele meu evident a fost sters =)

 

Intr-un final m-am impacat cu Plolice, nu mai stiu exact in ce circumstante dar ne-am impacat. Problema mare era ca acum serverul avea foarte multa concurenta pentru ca serverul nostru il aveau si altii =) Probabil de-asta ne-am si impacat, ca sa fac serverul mult mai frumos ca RSS sa ramana in top.

Plolice avea la scoala 2 colegi care se jucau si ei sa-mp si au vrut sa isi faca si ei un server de sa-mp. Acum ca eu am dat serverul nostru pe net, evident ca au vazut oportunitatea si si-au facut un server cu modul nostru. Ce era foarte amuzant, si-au pus numele la server "Romania Stuntage" =))))))))) adica numele vechiului meu server. Pe langa asta, unul dintre cei doi i-a furat si numele lui GazzyLow de atunci, adica Paladin =) Al nostru avea Paladin$ iar el avea Paladin sau ceva de genul.

 

Concurenta a fost foarte mare intre serverele noastre. Diferenta intre alte servere si ei o facea ca ei aveau fonduri sa isi hosteze si ei serverul 24/7 si sa il treaca la tabul hosted. Automat aveau si multi jucatori.

A fost mare razboi intre noi =) De multe ori ne-am banat jucatorii unii altora prin diferite metode, ba se lasau admini de acolo si veneau la noi ba unul dintre ownerii de acolo de avea ceva skilluri in hacking mai reusea sa afle prin diferite metode parolele unor admini de la noi, chestii de-astea =)

Pe mine concurenta asta m-a motivat enorm de mult si am inceput sa fac mult mai multe updates. Am facut mai multe versiuni ale serverului cum ar fi RSS V3, RSS V4, RSS V5 iar fiecare versiune avea schimbari majore.

 

Cum nu era de ajuns ca serverul RSS V2 sa fie pe net, ca sa vezi, au reusit sa obtina de la mine si RSS V5 =)) Doar ca de data asta nu l-am facut eu in mod special public ci mai degraba m-au fraierit si l-au furat de la mine =) Din cate imi aduc aminte, cel cu skillurile in hacking a intrat pe id-ul de mess al lui Plolice si mi-a cerut cu nu mai stiu ce pretex serverul ... zis si facut =) Si asa concurenta intre serverele noastre a devenit mai mare, ca acum si ei au reusit sa isi puna imbunatatirile noastre.

 

Ne-am "luptat" noi cat ne-am mai luptat pana intr-o zi cand un jucator de la noi descopera un bug pe serverul nostru, care evident il aveau si concurenta ca doar toti imi foloseau modul meu. Nimeni altul decat 2Pac, fondatorul Thug Life de pe server =] Cum 2Pac era jucatorul nostru, avea aici clanul, prietenii etc, mi-a spus mie prima data bugul. Prin acest bug te puteai loga pe orice cont de pe server =)) Era ceva de la /BRB de iti trecea tagul [BRB] la nume si cam baga in confuzie serverul apoi =) Eu l-am reparat imediat dar cei de pe Romania Stuntage habar nu aveau despre ce e vorba si evident ca eu smecher m-am pus sa abuzez de el, sa intru pe conturile adminilor si sa banez toti jucatorii, pana s-au saturat si in sfarsit au inchis serverul =))

Cautati pe youtube Romania Stuntage si gasiti mai multe filmulete a acestui server rival.

 

Noi ne-am vazut in continuare de serverul nostru, eu am continuat sa fac scripturi interesante si din ce in ce mai unice cum ar fi gangurile sau sistemul de VIP, Plolice s-a lasat de harti in schimb s-au apucat altii de harti cum ar fi JoBv16 primul mapper oficial si foarte bun al serverului care a facut o multime de harti, apoi au fost si altii cum ar fi JAMAiCA(aka TRANE) iar cei mai recenti Alcapone, Casillas, Limitless.

 

Comunitatea a crescut mai mult, l-am cunoscut si pe Vyorel care ne-a ajutat sa ne facem un forum decent si asa RSS a trecut si pe partea asta Web. Prin acea perioada comunitatea fiind mai mare, aveam nevoie si de mai multe fonduri si am introdus donatiile in schimb la VIP sau alte lucruri pe server. In felul asta RSS a devenit mai independent, n-a mai fost nevoie ca Plolice sa isi cheltuie alocatia ca sa plateasca hostul :))

Am crescut in continuare, serverul avea nevoie chiar de mai multe sloturi, deja chiar 500 =) Aveam ceva de genul 350 sloturi iar asta ne epuiza deja de fonduri. Prima data cand am reusit sa punem 500 sloturi a fost datorita lui Chris_Uzzi, un roman din Anglia, care pe langa ca dona destul de mult ca sa isi faca gangul sau alte preferinte pe server, a mai promis ca ne va ajuta si sa punem 500 sloturi si chiar daca apoi s-a lasat de SA-MP ca n-a mai avut destul timp, si-a tinut promisiunea si prima data am pus 500 sloturi cu banii din ultima sa donatie. N-a fost in zadar pentru ca am reusit foarte repede sa facem serverul cu 500/500 :)

 

Dupa asta am reusit sa mentinem serverul la 500 sloturi pentru ca am vandut pentru prima data un script, un vechi server de-al meu, RuNix's Cops and Robbers (o versiune mai noua si mai  buna fata de cea publica de pe net), la care am lucrat o perioada in paralel cu ce faceam la RSS. Era un server cu mod de Cops and Robbers de ne mai distram unii jucatori de pe RSS, mai ales ca Plolice cand s-a apucat de sa-mp a inceput pe un server strain de Cops and Robbers si va dati seama ca ii placea mult modul. Am avut mare noroc cand am vandut serverul asta. Eu l-am pus initial spre vanzare cu 25 euro iar cel care mi l-a cumparat, un strain, mi-a propus sa imi dea 125 euro cu conditia sa nu il mai vand la nimeni si sa il mai ajut sa faca cateva modficari =) Prima mea suma mare de bani pe care am castigat-o pe sa-mp, damn ce fericit eram, 125 euro =) pe atunci era o suma destul de mare :)) si pe toti i-am investit in RSS, tinand 500 sloturi mai mult timp, pana am reusit sa strangem mai multe fonduri din donatii ca sa mentinem sloturile.

 

Cat despre Vyorel, e drept ca a avut un rol important in comunitate. Pe partea web, cu forumul, a facut o treaba foarte buna si a ajutat comunitatea. In timp au aparut certuri, unul dintre motive stiu ca era legat de donatii, isi cumparase ceva placa video din donatii sau nu mai stiu sigur ce nu imi convenea mie =) in final a iesit din comunitate iar responsabilitatea pe partea de Web mi-a revenit mie, lucru care m-a facut sa ma implic mai mult si pe langa un forum cum avea Vyorel, eu am facut si un site conectat la server, asemanator ca cel de acum dar evident mai primitiv, dar macar se puteau face cereri un-ban de pe site, de acolo se si acceptau/respingeau, puteau jucatorii sa isi vada statisticile, topuri si alte de-astea ca in prezent.

 

N-a durat mult si si-a facut aparitia un alt personaj negativ din aceasta poveste =) FarSe, scripterul serverului Ro-ZoNe despre care v-am spus mai devreme ca Plolice a facut rost de el. Serverul era foarte bun, m-am mai inspirat si eu din el in acea vreme, adica am mai luat cateva chestii interesante cum ar fi harta /JJ care si acum este pe server =)) (De fapt e cam singurul lucru care in prezent a mai ramas din serverul lui) Iar pe langa asta, Plolice a si facut public serverul si na, lui FarSe nu i-a convenit si a cam tinut minte treaba asta :)) Cand a acumulat destule cunostinte sa se joace putin cu noi, n-a ezitat. A gasit el ceva vulnerabilitati in site-ul nostru si si-a facut de cap. Spre deosebire de ownerul de pe Romania Stuntagte, eu am fost ceva mai abitios si am trecut peste, nu m-am lasat batut de niste fleacuri de genul. Am refacut site-ul si forumul, ba chiar le-am facut mult mai frumoase ca sa merite efortul :) Acum pot spune ca nu regret niciun moment cele intamplate, doar asa am reusit sa dezvolt comunitatea mai mult.

FarSe a fost ultima mare problema a serverului, dupa asta, totul a mers foarte bine, problemele de au mai aparut au fost fleacuri de s-au rezolvat imediat.

 

Deci fara probleme majore, comunitatea s-a dezvoltat in continuare, am avut si urcusuri si coborasuri, ba cu 500/500 ba cu abia 300 jucatori, perioada in care evident era plin de destepti, ca si acum de altfel, de prevedeau inchiderea comunitatii, ba cu 1000 sloturi dupa nu foarte mult timp, ba cu host dedicat propriu de plateam nu mai putin de fucking 120 euro / luna, ba cu host shared din alta parte, cum avem si acum.

 

Desi n-am mai avut probleme majore, schimbari majore au mai fost. Una dintre cele mai importante schimbari a fost scoaterea platilor (donatii pe atunci). In trecut, pentru cine nu stie, in loc de actualele Gems pe care le castigati acum de pe server sau prin alte event-uri, inainte se puteau cumpara cu bani reali si se numeau Credite. De exemplu cu 5 euro pe telefon iti cumparai 40 credite. In felul asta ne-am permis sa avem chiar si 1000 sloturi. In fine, pana la urma, le-am scos. Motive erau destule. In primul rand era o mare nemultumire a celor cu posibilitate materiala scazuta ca li se parea ca sunt neindreptatiti. Dar un alt motiv mai important, n-am mai vrut eu sa continui pentru ca era multa bataie de cap pentru niste maruntis. Am preferat sa las active doar donatiile in adevaratul sens al cuvantului, donatii pentru sustinerea comunitatii, pentru plata hostului si atat. Donatii in schimbul carora nu primeste nimeni nimic.

 

Alta schimbare importanta, ceva mai veche decat gems-urile, a fost adaugare rank-urilor cu putere de decizie mai mare in comunitate. La inceput de reclamatii admini se ocupau doar fondatorii, adica eu si Plolice. Eu am luat o pauza intr-o perioada ca pur si simplu m-am saturat si se ocupa doar Plolice. Dupa ceva timp m-am gandit mai bine, am facut planul si am adaugat responsabili cu reclamatiile, primul parca a fost Alcapone. Asa s-au format si celelalte rank-uri cum ar fi General si Capitan de acum au putere de decizie destul de mare.

 

 

Prezent

In prezent comunitatea e mult mai bine organizata. Era chiar culmea in atatia ani sa nu reusim sa ne organizam =) Acum nu mai e nevoie ca eu sa intervin in orice decizie de exemplu demote-ul unui Admin. In trecut asta era principala mea explicatie cand mi se propunea sa las si pe altcineva sa se ocupe de reclamatii, le spuneam "Cum sa las pe altcineva sa ii dea demote unuia de si-a cumparat adminul de la mine?". Avand in vedere ca plateau la mine, ma simteam oarecum responsabil, voiam sa ma implic eu in tot. Aveam si ceva mai mult timp ce e drept.

Acum avem asa multe rank-uri importante in comunitate incat in mod normal implicatia mea ar trebui sa fie minima, cum ar fi sa mai fac cateva scripturi si sa schimb responsabilii cand si-o iau in cap prea mult :)) Asa ar fi ideal dar din pacate suntem totusi o comunitate de copii, inclusiv membrii din staff-ul mare, si e imposibil, si chiar super enervant.

 

Lasand la o parte frustrarea mea pentru un moment, hai sa ne imaginam cum ar fi putut fi RSS daca timpul meu disponibil pentru aceasta comunitate ar fi mai mare si alocat doar scripturilor. Eu am super idei ce pot fi aplicate pe acest gen de server si am sa va enumar cele mai cool. Un exemplu, un sistem nou de job-uri. Job-urile pe RSS sunt oarecum simple dar totodata fun. Asta imi permite sa fac un sistem in care se pot crea direct de pe server, prin comenzi, tot felul de job-uri. Ce trebuie sa faci intr-un job pe server? Intrii intr-o masina si trebuie sa ajungi intr-un timp limita undeva. Deci pot permite oricui (probabil indicat ar fi adminii/rconii) sa seteze aceste criterii. De exemplu serverul sa te intrebe locul de start, tipul de vehicul (ambulanta de ex), locul in care trebuie sa ajungi, timp limita, recompensa, un text gen poveste, si alte conditii prestabilite. Evident jobul poate fi construit in o multime de alte feluri, fara vehicul de exemplu, ci conditia sa fie sa omori un bot (gen hitman) dar sa puneti voi unde vreti voi un bot, chiar si conditii sa fie omorat cu o anumita arma, de la o anumita distanta sau cate si mai cate, si toate intr-un mod simplu prin comenzi direct de pe server. In timp adminii vor crea multe joburi deci n-ar fi plictisitor pentru jucatori sa se joace la joburi ca de multe ori vor da peste unele noi, nu va mai fi asa liniar ca acum.

La sistemele de curse as putea adauga noi categorii, cum ar fi curse de drift intre mai multi jucatori in care sa fie important si sa nu te lovesti de nimic (evident celelalte masini nu va vor afecta, veti intra prin ele, doar obiectele vor avea coliziuni), dar va fi important si sa va iasa drifturi super bune ca sa ajungeti la sfarsit repede, in primele 3 locuri ca sa castigati drift points. Astfel ar fi mult mai provocativ sa castigati drift points. La fel si cu stunt points, event-uri de-astea in care se aduna mai multi jucatori ca sa inceapa stuntul, apoi la start se da o limita de timp relativa la timpul necesar pentru acel stunt, cine nu reuseste stuntul evident nu va mai avea timp sa il refaca dar cine reuseste stuntul va primi recompensa. Inca o data, mult mai provocativ, interesant, sa faci stunt asa decat cum se face acum stunt ...

Idei super bune pentru ganguri si clanuri nu mai zic, am o multime, pentru ganguri chiar am mai vrut acum nu mult timp sa fac dar am incetat cand am dat peste frustrarea asta de ziceam mai sus :\

 

In prezent eu sunt singurul Owner al acestei comunitati. Singurul Fondator nu, nu sunt, mai este si Plolice... dar avand in vedere ca el s-a lasat, a ramas doar cu titlul de Fondator. Un Owner face mult mai multe in comunitate. Nu e ca si cum ii reprosez ceva lui Plolice. El va ramane o persoana importanta in comunitate mereu, merita tot respectul si are dreptul sa isi foloseasca functia de fondator in comunitate cat vrea el si cum vrea el. Eu spre deosebire de el, pana in prezent n-am putut, nu din motive obiective, ci pur si simplu, desi nu imi place cum suna, "nu m-a lasat inima" sa abandonez comunitatea, nu vreau sa las comunitatea asta balta. E munca mea, habar n-am, nu vreau sa renunt la ea. Problema e ca nici nu pot sa ma ocup de ea la fel de mult cum o faceam in trecut. Timpul a trecut si la fel ca si Plolice, am si eu alte prioritati in viata. In primul rand trebuie sa imi vad de viata mea personala, trebuie sa ma intretin. RSS nu imi aduce niciun venit si chiar daca mi-ar aduce, presupunand ca redeschid platile, e un maruntis pentru care nu sunt dispus sa imi pierd timpul cand am o gramada de alte oportunitati, sa lucrez in alta parte de unde pot castiga mult mai decent. In trecut mai vedeam discutii pe chat "Cati bani crezi ca primeste RuNix de pe RSS?" ca de parca era oricum posibil sa fac vreo avere de pe urma acestei comunitati =) Ca sa raspund totusi la aceasta intrebare, cu banii pe care ii faceam in trecut din RSS imi permiteam doar sa imi fac cateva mofturi gen sa imi mai iau pe cont propriu o pizza, un joc pe steam sau de-astea =) fara sa apelez la ai mei, deci ceva infim pentru timpul pe care il alocam comunitatii. Atunci eram si eu un copil, chiar daca altii imi tot dadeau varste, era problema lor, ce sa le fac daca m-au comparat cu capacitatea lor de a reusi sa faca ceva notabil. Acum in schimb am obligatii, am un viitor de care trebuie sa ma ocup, am alte obiective, am alte pasiuni pe care vreau sa le urmez. Din aceasta cauza am un program destul de incarcat. Puneti-va in locul meu, plec de dimineata de acasa, vin peste mai multe ore si obosit evident, ca apoi sa intru pe server si sa il ascult pe un pustan de 12 ani despre problemele lui cu nu stiu cine care il injura sau ca i-a dat o teapa. Serios? E timpul meu liber, vreau sa fac ceea ce imi place sa fac, sa ma ocup de una dintre pasiunile mele, sa ma eliberez putin de stres. In trecut am incercat pe cat posibil pentru un singur om sa ma ocup de astfel de probleme, dar sunt satul, pur si simplu urasc si imi vine sa ii dau ban aluia de imi spune "am o problema". Nu mai am timpul necesar ca sa ma ocup de amarata ta de problema, fie ele si 15 minute necesare sa iti rezolv problema, sunt 15 minute din viata mea pe care nu mi le permit, nu mai sunt la liceu sa am tot timpul din lume, sa n-am nicio grija sa fiu intretinut de parinti, sa nu imi pese.

 

Acum, eu nu incerc sa ma plang la voi, sa gasiti voi vreo rezolvare, ci pur si simplu incerc sa va explic ce-i cu atitudinea asta a ownerului serverului de "asa iti pasa tie de comunitate?" (citat dintr-un pm primit), ca sa intelegeti situatia actuala a comunitatii, sa nu mai aveti asteptari peste masura.

Eu vreau scriptingul pe acest server sa il fac ca pe una dintre pasiunile mele, sa fac lucruri noi, sa vad reactiile jucatorilor, daca le place sau nu ceea ce am facut. Nu pot sa fac asta foarte eficient cand inca sunt o multime de alti factori in aceasta comunitate care ma impiedica. Eu inca trebuie sa imi folosesc mult timp din cel liber disponibil sa intru foarte des pe forum, sa citesc ce se mai intampla, de multe ori sa ma si implic, nu pot ii las pe altii sa se ocupe singuri ca ati vazut de exemplu ce s-a intamplat cu chrristian. Scapa de sub control si daca nu sunt pe faza isi baga pl in toata munca mea. Evident ca nu vreau asta si deci n-am cum sa am incredere intr-un staff inca destul de imatur. Si nici "Alege un staff mai bun" nu vreau sa aud. Am ales cel mai bun staff posibil. Nu pot cere cuiva sa faca ceea ce pe mine ma deranjeaza daca e deranjant si pentru ei, adica sa pun persoane destul de mature pentru care problemele astea de 2 bani sa devina enervante si pentru ei =) Mindfuck, stiu, sper sa intelegeti ce vreau sa spun :)) In schimb, sa alegi pe cineva care e la fel cum am fost eu in trecut, cu putine griji, mult timp liber si cheful ala de a fi o persoana importanta intr-un grup ... e mult mai normal. Eu de exemplu nu regret niciun moment timpul investit in trecut in aceasta comunitate. Mi-a super facut placere sa fiu cineva important, sa am asa multe responsabilitati peste asa multi jucatori. Problemele au aparut abia o data cu alte prioritati. E diferenta cand te asemeni grupului majoritar iar tu sa ai oportunitatea sa fii printre cei mai 'smecheri', spre deosebire de a fi cel mai smecher dintr-un grup de care simti deja ca nu mai apartii... Si membrii din staff-ul actual vor ajunge sa simta ca nu mai e de ei aceasta responsabilitate, vor avea si ei alte prioritati si vor renunta, dar pana atunci, daca nu ma insel comparandu-i prea mult cu vechiul eu, posibil sa isi aduca si ei cu foarte mare drag aminte de aceste momente ...

 

Viitor

Ce-ar mai fi sa ma apuc acum sa prezic si viitorul :)? N-am eu aceasta capacitate, insa am sa incerc sa va marturisesc ce planuri am in acest moment, la ce va puteti astepta de la aceasta comunitate.

 

Activitatea mea va fi in continuare minima. Pe forum voi fi activ ca pana acum, mai mult de pe telefon, sa vad ce se mai intampla, n-am sa raspund nici in viitor la toate problemele de rahat si am sa ii fac boi si prosti pe cei care imi pierd timpul la fel ca si pana acum. Din pacate pentru scripturile de le-am mentionat mai sus timpul la fel imi va fi prea limitat si nu stiu daca voi reusi prea curand sau vreodata sa le fac. A fost usor sa imi exprim ideile, dar cand te apuci de ele, de exemplu de ce am incercat deja cu noul sistem de gang-uri, iti cam bagi pl in tot si renunti cand iti dai seama ca nu-i destul sa te ocupi cate putin in fiecare zi.

La fel va fi si cu scripturile pentru evenimentele speciale de obicei organizate pe server, cum ar fi cu ocazia craciunului sau halloween-ului. Ok, pot face eu un efort sa ma ocup mai mult si sa fac un script pentru asta, dar cand ma puneti sa fac eu tot, cum ar fi pana si harta, pai ma iau nervii si nu mai am chef de nimic. Nu e destul sa fac eu scriptul pentru harta voastra urata... nu ma joc eu cu prestatia comunitatii punand o harta urata pe server doar pentru ca n-a fost in stare nimeni altcineva sa faca ceva mai frumos :\ mai bine nu mai pun si asta basta.

 

Membrii din staff, cum am mai incercat sa evidentiez anterior, multi se vor pensiona in continuare, chiar de unii singuri cand vor ajunge la concluzia ca au facut destule in comunitate, iar asta nu va fi deloc o problema, vor deveni legende, vor avea parte de respectul cuvenit si altii vor avea ocazia sa le preia responsabilitatile.

In felul asta comunitatea va merge mai departe, jucatorii vor avea cum sa se distreze pe server iar asta va dura pana cand ceva cu adevarat important, grav, se va intampla, cum ar fi, nu stiu, ramanem fara fonduri, desi tot am sa incerc sa mai tin serverul deschis o vreme dar evident cu sloturi foarte foarte putine (20 gen =) ) sau host praf, sau poate un meteorit rade de pe fata pamantului jumate din populatie si nimeni nu va mai avea chef de jocuri pe calculator, apar extraterestrii, incepe world war 3, fac eu accident de motocicleta sau daca e sa ne gandim la ceva mai fericit, cine stie, apare o tehnologie super accesibila cu ajutorul careia ne vom juca cu totii intr-o lume virtuala mult mai interesanta de va fi inutil sa mai tinem rss deschis. Pana atunci, cine are destul timp si ii place ce gaseste la noi in comunitate, se poate distra linistit in continuare.

 

Acestea fiind spuse, sper ca mesajul meu sa fie inteles si apreciat. Eu inchei aici desi ar mai fi multe de spus ca va dati seama, au fost peste 8 ani de activitate! Cu siguranta n-am putut sa includ atatia ani in acest topic :)) Posibil sa mai fac mici modificari, vad eu cum le evidentiez pe urma. Topicul il las inchis, eventual am sa mai revin cu reply-uri cu alte povestioare sau poate alt membru vechi si important al staffului crede ca are ceva interesant de povestit si va putea posta. Multumesc ca ai citit pana aici si distractie placuta in continuare pe server.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • RuNix locked this topic

Prin topicul asta îmi și dau seama ce fel de persoana ești,ca orice om. Însă,o persoana puternica și caracterizata cu multă răbdare și stăpânire de moment. Ai și tu momentele tale,dar eu..ca membru vechi,am sa te înțeleg și iubesc in continuare :)) 

Imi aduc și eu aminte de chestiile nasoale dintre noi și Vyorel,dintre chestiile nasoale dintre noi și FarSe =) nu era zi in care sa nu între pe server și sa nu-l banez :)) mereu ne certai ca nu știm sa ne ocupam de chatul public și banarea jucătorilor. 

Începutul meu a venit prin sfârșitul versiunii 0.3a,am început sa joc liniștit,sa-mi fac prieteni și sa încerc sa-mi ridic mici rădăcini prin pielea și sufletul tău :) 

Am fost activ și mereu ti-am inspirat cât de cât încredere,ti-am învățat regulile si-am încercat ca la rândul meu,sa-i învăț pe alții! 

Am încercat sa fiu ca tine,am încercat sa te copiez și sa atrag lucrurile bune de la jucătorii pe care tu ii apreciai. De ce?! Ca și acum,nimic nu îmi da mai multă satisfacție decât sa știu ca te-am ajutat cu cat de puțin am reușit,am vrut mereu sa fii mândru ca ai jucatori vechi și de încredere. Am primit GM și impreuna cu Krypton ma ocupam de cererile un-ban,cum ai spus și tu,eram copilași și mereu făceam câte-o gafa și ne certam,te supăram și îmi dădeai rank Off :)) 

Dar eu n-am încetat niciodată sa-ți arat ca nu ești singur pe comunitatea asta,chiar dacă felul tău e unul puțin răutăcios,ai un suflet bun :) De la a concura cu Gabriel și Jimmy la top admins,de la a concura cu Alex02,sRn și Razor la donații,de la a îmi depăși limitele și a face echipa cu Gazylow și frankie pe forum,de a îmi bagă nasul peste tot,asta a fost menirea si dorinta mea,meh :) 

Mi-ar trece multe povestiri haioase și emoționate prin cap,dar sunt pe telefon și deja ma dor mâinile :) dar sper ca nu m-am abătut de la subiect. Eu o sa fiu mereu lângă tine,îți garantez! Chiar dacă nu o sa mai fiu activ pentru a ajuta jucătorii,însă,comunitatea asta nu o sa moara niciodată atâta timp cât situația mea financiară este aceiași! 

 

Fara nici o lingușeala,MULTIMIM CA EXIȘTI! Mulțumesc ca mi-ai făcut Copilăria atât de zburdalnică și distractivă! Pace! :)

 

 

Edit: De neuitat și Plolice :)) mereu m-am înțeles cu el. Țin minte ca odată primisem o suma de 20/30 de euro de la o Matușa din Spania. Eram foarte bucuros și nu știam cum sa-i mint pe ai mei ca sa donez banii lui Plolice :)) 

M-au trecut toate transpirațiile in zilele alea,pana ce mi-am făcut curaj și m-am dus la cea mai apropiată banca posibila. Aveam doar 14 ani,nu puteam sa donez prin transfer bancar,eram foarte trist :) pana ce mi-am luat inima in Dinți și am pus-o pe o femeie de acolo sa semneze Donația pentru mine. Și uite așa,stăteam cu nerăbdare sa primesc adminul 8 de la Plolice :)) ma certam cu el și credeam ca e o teapa,el întârzia sa îmi dea admin și tot așa :)) 

Nu vreau sa va spun ce s-a întâmplat după ce maică-mea a descoperit ca lipsesc banii :)) 

 

Un tip simpatic și deschis,respect Plolice!

Edited by AleqsZ_
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Advertisments


Advertisment


×
×
  • Create New...