Jump to content
  • Advertisments


Advertisment


Care sunt cele mai cumparate jocuri pe Steam de romani !


G6_

Recommended Posts

JnGEtMbDkjAFGBV-800x450-noPad.jpg

 

Piraterie! Asa m-am gandit sa incep acest articol, asta pentru a nu spune acest cuvant tabu in corpul textului. Nu de alta, dar sunt sigur ca o sa existe cineva in sectiunea de comentarii care sa imi explice cum in Romania nu sunt bani si “Ca jocurile scumpe frate”. Foarte scumpe, mai ales pe Steam in timpul unui Sale!!
 
Dar sarim peste asta si ne concentram pe ceea ce reprezinta subiectul acestui articol! Care sunt cele mai cumparate jocuri pe Steam in Romania conform SteamSpy.
 
Am pus cap la cap aceste statistici, tocmai pentru a vedea care sunt cele mai bine vandute jocuri pe platforma digitala de distributie a jocurile patronata de Valve si din curiozitate, pentru a vedea ce joaca mioriticul nostru cel mai mult! Iar raspunsul a reusit sa ne surprinda atat pe noi, dar avem asa o certitudine ca si pe voi! De ce?
 
Pentru ca cel mai bine vandut joc de pe Steam este Counter Strike, indiferent ca discutam despre Source, Condition Zero sau Global Offensive, romanul cumpara Counter Strike intr-o veselie.
 
Trebuie mentionat si faptul ca aceste statistici sunt cumulate din intreaga existenta a Steam-ului si din pacate SteamSpy nu ofera o unealta pentru a afla care sunt statisticile pe luni sau ani. Dar, dupa cum am spus, discutam de un seriviciu adiacent Steam, pentru ca Valve nu prea au bunul simt sa ofere aceste statistici in mod public, pastrand pentru ei informatia.
 
Asa am aflat, ca in Romania sunt aproximativ 1.2 milioane de useri de Steam, iar cele mai cumparate jocuri de acestia sunt dupa cum urmeaza:
 
Cel mai cumparat joc pe Steam de mioriticii nostri este Counter Strike Global Offensive, reprezentand un total de 31.39 procente, cu doar 396 de mii de exemplare vandute catre gamer-ul autohton.
Pe locul doi se afla tot Counter Strike 1.6 cu un procent de 28.79 si cu un numar de exemplare vandute de 363 de mii.
Pe locul trei se afla Counter Strike Condition Zero cu 15.17 procente si 191 mi de exemplare vandute.
Pe locul patru, este Left 4 Dead 2 cu 10.72 procente si 78 mii de exemplare achizitionate in Romania.
Pe locul cinci, in mod surprinzator, este  Counter Strike Source cu 6.2 procente si 78 mii de exemplare vandute. 
 
Steam.jpg
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt unii din aia care au Unturned si Team Fortress 2

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Advertisments


Advertisment


×
×
  • Create New...