Jump to content
  • Advertisments


Advertisment


~ Ajutor Turbo Pascal ~


ArRiELL

Recommended Posts

1 minute ago, RuNix said:

este != care inseamna "nu este egal"...

Deci atata timp cat inca n-a ajuns la 0, cauta de la cea mai mare bancnota la cea mai mica, daca poate sa scada fara sa fie restul sub 0, atunci aduna la variabila bancSUMA cu 1 deci la final bancSUMA care au peste 1 alea sunt bancnotele pe care le cauti ...

 

Aaa, gata, am inteles idea . Mersi :)

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, RuNix said:

este != care inseamna "nu este egal"...

Deci atata timp cat inca n-a ajuns la 0, cauta de la cea mai mare bancnota la cea mai mica, daca poate sa scada fara sa fie restul sub 0, atunci aduna la variabila bancSUMA cu 1 deci la final bancSUMA care au peste 1 alea sunt bancnotele pe care le cauti ...

 

Daca nu ati folosit inca asa ceva la scoala, atunci incearca while > 0

 

iar mai mare sau diferit de 0 va fi pana gasim toate bancnotele de care avem nevoie, ca daca n-ai observat, dupa ce dam cu ++ la variabile bancnotei, de asemenea si scadem suma din rest.

Dap. Merge perfect, in pascal nu se foloseste !=, sau poate n-am intalnit eu pana acum, whatever.

Programul merge bine, probabil imi dadeam seama intr-un final acea logica, dar noh, n-o sa-mi atribui mie 'meritele'. Mersi mult de ajutor :)

57e817e78fa54.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Clasa: 9

Problema: Se citesc 3 numere naturale Z,L,A, reprezentand ziua, luna si anul unei date calendaristice. Aflati ziua urmatoare.

Cu ce ai dori sa te ajutam: Pai ... problema intreaga, nu prea o stiu. @RuNix daca ai putea as fi recunoscator, multumesc ! 

Link to comment
Share on other sites

n-ai sa vezi sa iti fac eu toata tema...

Link to comment
Share on other sites

Just now, RuNix said:

n-ai sa vezi sa iti fac eu toata tema...

in fine, nu toata =) 

 

Macar da-mi niste idei xddd

Link to comment
Share on other sites

ziua urmatoare este egal cu produsul inmultirii impartite de la 2 din logartim cu baza 4 asta rezulta daca z,l,a se considera a fi fractionat la 365 zile pe ani astazi este miercuri ziua urmatoare fiind joi .

@RuNix ce era asa greu sa-l ajuti domnule raul lenesul ?

 

cpl chess , sa-mi dai pm cu nota care o iei .

Link to comment
Share on other sites

Just now, humus said:

ziua urmatoare este egal cu produsul inmultirii impartite de la 2 din logartim cu baza 4 asta rezulta daca z,l,a se considera a fi fractionat la 365 zile pe ani astazi este miercuri ziua urmatoare fiind joi .

@RuNix ce era asa greu sa-l ajuti domnule raul lenesul ?

 

cpl chess , sa-mi dai pm cu nota care o iei .

Ok, thanks alottt

Link to comment
Share on other sites

... te trolleaza ...

motiv pentru care am sa il si sanctionez pentru ca aici nu e boardul offtopic

Link to comment
Share on other sites

Ce e atat de greu sa aduni o amarata de zi la nr de zile dat, si in caz ca ziua initiala e 31, sa treaca in luna noua cu data de 1. If-u de ajuta aici, problema e prea usoara pentru a ti-o explica, gandeste-te.
Evident, nu cere ziua saptamani, adica JOI, pentru ca asta ar depinde de alte valori ce nu le ai in problema ( in caz ca gandesti asa ).

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Chess said:

Clasa: 9

Problema: Se citesc 3 numere naturale Z,L,A, reprezentand ziua, luna si anul unei date calendaristice. Aflati ziua urmatoare.

Cu ce ai dori sa te ajutam: Pai ... problema intreaga, nu prea o stiu. @RuNix daca ai putea as fi recunoscator, multumesc ! 

dinastea faceam eu in clasa a 6 a lol

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Broly. said:

dinastea faceam eu in clasa a 6 a lol

nu stiam ca informatica se face in clasa a 6-a geniule

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Chess said:

nu stiam ca informatica se face in clasa a 6-a geniule

da eu am facut si a 5 a si a 6a nu ca tine :)) in clasa a 6 a deja faceam programare de clasa a 9 a - a 10 a

Edited by Broly.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@RuNix

Cica " Sa da un numar mai mare ca n>2 si coordonatele consecutive ale unui poligon. Sa se verifice daca poligonul este convex" 

Idea e ca trebuie rezolvata problema prin tablouri bidimensionle , adica un array[1..20,1..20] in fine cred ca stii. In mod general as face-o repede, dar, aici ma gandeam, coordonatele unui punct al unui poligon e exprimat prin 2 valori, una reprezinta axa x, si alta axa y, evident nu ar fi o problema sa le introduc si le compar astfel sa nu fie poligonul concav, dar in array, adica intr-o 'casuta' a lui , cea ce e in paranteze patrate e coordonata valorii date , la fel ca intr-un tabel, coloana si linia,( gen coloana 5 linia 8, deci a[5,8] si in 'a' e o valoarea aleatoare) . Deci cum dz-eu sa pun 2 valori de exprima coordonatele intr-o singura variabila ? (Aici ar merge alte insturctiuni, chestii care pot fi facute, dar se cere strict array ). Pot spune ca problema e explicata dea p*lea, ce treaba are 'n'-u cu poligonu ? Cea ce iti cer e sa ma lumezi ce vrea problema asta de la viata mea ?

 

Multumesc, indiferent de raspuns.
 

Edited by G6_
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@ArRiELL @RuNix @G6_ Hielp mi pliz

Clasă:

Problemă:Sunt date doua numere naturale a si b (1<a<b<1000) si al treilea numar s(s<28). De elaborat un program ce va determina si va afisa numerele prime suma cifrelor carora este egala cu s.
Cu ce ai dori sa te ajutam: As dori o explicatie in primul rand ca eu nici macar nu inteleg ce dracu se cere.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 2/17/2017 at 6:01 PM, Matthew said:

@ArRiELL @RuNix @G6_ Hielp mi pliz

Clasă:

Problemă:Sunt date doua numere naturale a si b (1<a<b<1000) si al treilea numar s(s<28). De elaborat un program ce va determina si va afisa numerele prime suma cifrelor carora este egala cu s.
Cu ce ai dori sa te ajutam: As dori o explicatie in primul rand ca eu nici macar nu inteleg ce dracu se cere.

Ai copiat bine enuntul?

Probabil sa afisezi toate numere prime din intervalul [a,b] cu suma cifrelor egala cu s;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@RuNix @Segal @ArRiELL

Clasă:

Problemă: o buburuza se deplaseaza pe un copac cu intalitmea de 15 metri. Ziua ea urca 5 metri, iar noaptea coboara 3 metri. Determinati in a cata zi va ajunge buburuzain varful copacului. Verificati solutia pentru alt set de date introduse la tastatura

Cu ce ai dori sa te ajutam: Cum dracu sa fac fara REPEAT si FOR, trebuie pur si simplu matematic, si nu imi dau seama cum

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Matthew said:

@RuNix @Segal @ArRiELL

Clasă:

Problemă: o buburuza se deplaseaza pe un copac cu intalitmea de 15 metri. Ziua ea urca 5 metri, iar noaptea coboara 3 metri. Determinati in a cata zi va ajunge buburuzain varful copacului. Verificati solutia pentru alt set de date introduse la tastatura

Cu ce ai dori sa te ajutam: Cum dracu sa fac fara REPEAT si FOR, trebuie pur si simplu matematic, si nu imi dau seama cum

Pai daca inaltimea e numar impar , numaru de zile este: inaltimea/2 + 1 , iar daca e numar par, numaru de zile este: inaltimea/2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@lambogod Trebuie sa merga si la alt numar de metri pe zi  / noapte.

Cam asta ar fi: 

    int  inl , mz , mn;
    cin >> inl >> mz >> mn;
    int med = (inl-mz)/(mz-mn) + 1;
    if((inl-mz)%(mz-mn))
    {
        med++;
    }
    cout<<med;

S ar putea sa aibe anumite teste la care sa greseasca.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Advertisments


Advertisment


×
×
  • Create New...