Jump to content
  • Advertisments


Advertisment


Conservă energia electrică. Oprește-ți monitorul.


Cheez

Recommended Posts

Convervă energia electrică. Oprește-ți monitorul.

 

Pentru a îți putea opri monitorul printr-un simplu dublu clic când ai de gând să pleci de la el va trebui să descarci NirCmd, o utilitate ce îți permite acest lucru.

Desăcare: 32 biți | 64 biți (linkurile au fost luate de pe http://www.nirsoft.net/utils/nircmd.html).

După ce ai facut-o. Extrage executabilul nircmd.exe într-un loc sigur unde va rămâne în permanență. Următorul pas este să creezi un shortcut pe desktop dând clic dreapta pe un spațiu liber de pe acesta, iar mai apoi navigând la New > Shortcut. În fereastra nou apărută scrieți următoarele: [locația dosarului în care ați extras executabilul]\nircmd.exe cmdwait [numărul de milisecunde după care monitorul se oprește de la accesarea shortcutului] monitor off, astfel că după modificarea textului de mai sus, acesta va arăta cam așa: C:\nircmd.exe cmdwait 1000 monitor off (acesta este doar un exemplu). Apăsați Next după care introduceți un nume pentru shortcut și apăsați Finish. Dacă doriți să îl faceți și mai frumos, puteți folosi următoarea iconiță explicativă: link directI-o atribuiți shortcutului prin a merge în proprietățile acestuia și a apăsa pe butonul Change Icon...

Alegeți locația unde ați salvat iconița, o selectați, Apply și gata.  :) 

Prin asta mai economisiți și ceva bănuți.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc , in 3 luni de cand am folosit aplicatia am strans bani pentru un pc nou !

Link to comment
Share on other sites

Multumesc , in 3 luni de cand am folosit aplicatia am strans bani pentru un pc nou !

ai uitat /s-u

 

.. and Cheez .. dafuq R U DOIN ?!

Link to comment
Share on other sites

iti dai seama, salvezi 10 dolari pe an sa iti iei mouse macrou

deci chiar se merita

/s

Link to comment
Share on other sites

In 2015 cred ca toti avem monitoare cu buton de power.

Unele monitoare au timp de boot up mai mare fata de un simplu power saving mode.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Advertisments


Advertisment


×
×
  • Create New...