Jump to content
  • Advertisments


Advertisment


Cerere componente PC


Recommended Posts

NUME: Nick

CERERE: Salutare prieteni, curand va fi ziua de nastere a unui nepotel de al meu si as dori ca cadou sa ii fac un PC dar nu prea ma pricep, asa ca as dori niste ajutor de la cei care se pricep. procesor ma gandeam la un i3 sau i5 ca am vazut ca sunt la reducere intr-un magazin apropriat, in legatura cu restul componentelor astept un wishlish de la voi si desigur sa fie compatibile cu intel.
PS: Sa tina gta5 pe maxim

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PC Gaming Diaxxa Light V2 gata asamblat, duce GTA 5 fara probleme

 

Si eu am sistem Diaxxa luat acum 2 ani, merge perfect.

Ca si pret sunt best buy, mult peste pcgarage.

Daca faci un sistem azi pe piese iesi mai scump pentru ca toti retailerii au vazut ce vrea piata, pe piese mergea acum 4-5 ani.

 

/ Nu ai specificat ce procesor i3/i5, soclul difera nu merge decat "sa fie compatibil cu intel"

Edited by Logico2.0
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Logico2.0 said:

PC Gaming Diaxxa Light V2 gata asamblat, duce GTA 5 fara probleme

 

Si eu am sistem Diaxxa luat acum 2 ani, merge perfect.

Ca si pret sunt best buy, mult peste pcgarage.

Daca faci un sistem azi pe piese iesi mai scump pentru ca toti retailerii au vazut ce vrea piata, pe piese mergea acum 4-5 ani.

 

/ Nu ai specificat ce procesor i3/i5, soclul difera nu merge decat "sa fie compatibil cu intel"

da dar i3 in 2020, meh, ajuta ca e generatia a 9a, totusi te as sfatuii sa cauti un pc cu minim i5

Link to comment
Share on other sites

In prezent ar fi necesar de un procesor mai potent de cat un i3 , inafara de a 10-a generatie ( care inca e scumpa )

CPU - i5 9400 ( ~900 LEI) / R5 2600 ( ~665 LEI ) - diferenta de ~230 lei pentru 10-20 fps-uri in plus pentru INTEL  - sau un r3 3300x care se comporta foarte similar ca un i7 7700k 

RAM - 8GB (daca e doar pentru jocuri)

SSD - 128GB (minim)

HDD - 1TB

GPU - GTX 1660 6GB

SURSA - 500W cu o certificare de cel putin +80 bronze ( nu te zgarci la sursa , altfel , la prima pana de curect , totul ajunge ars )

CARCASA - dupa preferinte

Insa un lucru nu ai specificat , bugetul ? :))
 

Link to comment
Share on other sites

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4272542/

aveam wishlist-ul asta la indemana. unele produse din el poate nu mai sunt in stoc, dar te poti orienta la aceleasi, doar ca de la alt producator.

buget 3000 lei +/- ssd-ul pe m.2

cu o configuratie de genu' as zice 50-60 fps in gta pe ultra.

 

ryzen>intel

Edited by chrrisstian
Link to comment
Share on other sites

Ce are i3 generatia a 9-a? la pretul sau de 350-370 de lei e un best buy, parerea mea. Este suficient daca vrei un sistem strict pt. gaming. E un sistem bun cel postat de logico, doar ca ar fi fost frumos sa spuna baietii de la cel.ro ce sursa are acel sistem, vad ca este un mister, ca la mai toate sistemele gata facute.

 

Ti-am facut si un wishlist daca mai esti interesat https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4309282/

Edited by xreaL
Link to comment
Share on other sites

Salut. Iti recomand procesorul pe care il am eu. I3-6098P 3.60 ghz. e foarte bun merge bine rau de tot pe maxim. iti trebuie o placa video decenta sa joci si gta v...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Advertisments


Advertisment


×
×
  • Create New...