Jump to content
Anunt in legatura cu ban si kick Read more... ×
  • Advertisments

Sign in to follow this  
derpanu

Problema lag

Recommended Posts

Jucatorii care posteaza pentru +1 post dar nu ajuta acel user cu un sfat primesc +20 warning point .
Nume: [Police]Andrey_Derp
Problema intampinata: De ceva timp, pe server, este prezent un lag super enervant, care, din ce am vazut eu, deranjeaza cam toti jucatorii. In fiecare zi cand intru pe samp si citesc chatul vad chestii de genul "lag fmm", "e lag rau", "coaie. nu pot sa joc" si chiar "baga-mi-as .. in el de server", lucru cu care eu nu sunt de acord. Toti se plang de lag dar intr-un mod distructiv, toti isi baga, isi scot, aia nu e deloc o critica constructiva. Eu nu am venit aici sa ma dau vreun smart ass ca majoritatea ca ba, pana si eu fac un server de 10000 de ori mai bun, ce e pisatu asta si etc, recunosc, nu am o treaba cu serverele de samp si nu ma pricep nici macar 1%. E foarte urat sa muncesti la un server de dimineata pana seara, sa iti consumi atatea resurse si dupa sa vina unu sa se cace pe toata munca ta, ca ce faci tu e de rahat si el face mai bine, pe cand habar cu ce se mananca. Eu pur si simplu am remarcat problema asta, cu lagul, si sunt aici doar ca sa intreb daca se poate rezolva cumva, daca exista o solutie, repet, nu ma pricep, tocmai d-aia intreb daca se poate face ceva. Inteleg ca nu tine de munca lui runix sau de incapacitatea sa, cateodata nu toate lucrurile tin de tine, chiar daca tu esti imaginea acelui lucru si raspunzi de el.

Poza[Optional]:

un gwar aproape imposibil de facut

*mentionez ca vorbeam cu nexus la telefon in timpul ala si avea si el aceleasi probleme de genul, cu clepsidre, teleportari si etc, ii mergea prost cu toate ca avea ping mic, si ca i-am spus lui @[RSS]Kiddu.noLifeR ca il vad cu lag, iar el mi-a explicat ca la el se vede bine, ca ii merge jocul fluent si nu are probleme cu internetul, ceea ce se si vede in in video, unde i-am filmat pingul.

De asemenea, am mai facut gwar-uri cu t4l inainte, ba eu nu luam hit, ba nexus isi lua desync, si lui soseta i-a dat this server is restarting in mijlocul war-ului.. si multe altele, dream care se teleporta, etc.. sunt la ordinea zilei

7/7 cu deagle si zero stun, trece prin ele si dupa trage in mine ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Imi e si frica acum sa mai banez playeri pentru lag.cs, aimbot si chestii, pentru ca imi e frica sa nu ii sanctionez degeaba.

Aici mi-am luat socul suprem cand am banat un player pentru cheats degeaba. La mine se misca foarte ciudat, tragea intr-un mod dubios, pe cand la el, din perpectiva lui, jocul i se vedea perfect normal. E foarte ciudat sa filmam amandoi acelasi lucru si la mine sa se vada intr-un fel, si la el in altul, din cauza lagului.. cand a vazut clipul meu a zis "lol, daca eram in locul tau si eu m-as fi banat".. norocul lui a fost ca a filmat si el, daca nu, cel mai probabil isi lua o pedeapsa fara sa fie vinovat in vreun fel..

clipul meu

clipul lui

Si multe altele pe langa, ma spawnez la /de si nu vad niciun player in jur, iar cand ii vad ma trezesc cu jumatate de viata pentru ca ei au tras in mine in timpul ala, cat aveam clepsidra, si lista poate continua, astea sunt lucruri pe care le-am auzit la extrem de multi playeri pe server, initial am zis ma, poate e de la mine, cu toate ca imi solicit internetul cu alte lucruri mult mai mult decat la samp si n-are nicio treaba, e strong, dar cand am auzit ca si ceilalti se plang de exact aveleasi probleme pe care le am si eu, mi-am dat seama ca exista o problema la server.

@RuNix

vin si eu cu cateva ss uri in care se poate observa acea clepsidra, de obicei apare cand iti dai respawn

dream la fel, clepsidra ca nu ii dadea respawn

sa-mp-620.png

sa-mp-623.png

sa-mp-624.png

sa-mp-643.png

rough a intrebat daca avem lag pe admin chat, probabil ca avea si el

Edited by NEXUS

Plm... fitze de mari dm-eri. Va mai intreb o data, nu va merge auto aim-ul ca in specificatii si de-aia atata suparare?

Nu stiu de tine derp, poate doar ti s-au urcat codatii in cap avand in vedere ca esti admin, si de-asta comentezi, dar mnah, astea mie imi par doar fitze venite de la codati sub acoperire.

RSS nu este un server dedicat doar deathmatch-ului ca sa fie optimizat pentru asta. RSS are o tona jumate de obiecte, comenzi, sisteme, de toaaaateee... Multe sunt kkt-uri dar fara de care rss-ul n-ar mai fi cool pentru jucatori =] deci nah csf... ce propuneti sa fac, sa sterg toate kkt-urile si sa ramana doar codatii si prietenii lor blacklisti sa isi ia la noi pe server diploma in dm?

Lag mai deosebit a fost acum putin timp pe cand a inceput pandemia si s-au umplut celelalte servere rpg hostate unde suntem si noi. Nu am stiut atunci cauza exacta, serverul se bloca la orice nimic de nu ar trebui sa fie atat de costisitor in procesare, procentajul la cpu avea o valoare destul de normala pentru rss... totul parea in regula... doar ca pe server era lag. O fi fost din cauza retelei aglomerate haaabar nu am. Chiar si asa, mi-am batut atunci capul si am mai optimizat cat am mai putut, dar tot sfaristul pandemiei a fost solutia 😅

Ce imi arati tu acolo in video-uri, nu imi pare lag deloc ;) Te joci in retea. Cand tragi 7 gloante in 10ms, evident ca mai iau drop unele, pentru ca nu esti in singleplayer, si nici pe un server cu maxim 25 jucatori fortat la maxim cu update-ul jucatorilor, si nici sa-mp nu mai este la fel de simplu ca acum multi ani cand nu existau atatea moduri, hack-uri de trebuiesc acum facute o gramada de verificari ca sa le depistezi.

Am vrut sa iau un "host" mai bun, dar nu am avut o solutie mai buna. Noi suntem hostati unde sunt si toate celelalte servere mari, pentru ca prosti si pentru ca flood-uri. In trecut am avut un dedicat doar pentru noi de 120 euro/luna, mergea serverul bine (ca acum de fapt =]], dar erau jucatorii mai putin fitzosi, pentru ca nu erau nici atatea auto aim-uri), in fine, n-aveam atunci ce sa comentez... o vreme ... dar ce sa vezi ca se trezeste un mega nimeni habar nu aveam cine era si ce l-a deranjat, sa ne dea flood ... iar aia de la host ca ăăăă daca nu va ajuta solutia noastra normala de anti flood, puteti lua pachetul ala mai avansat de 1000 euro / luna 🤦‍♂️ si asa am ajuns pe ZeroPing care ce sa vezi, si-a luat faliment din cauza flood-urilor. Asa ca acum vreti nu vreti, ramanem aici. In orice caz, am discutat cu cel de la host pentru o solutie mai buna, poate un procesor ceva mai rapid care sa faca fata putin mai bine serverului nostru cu toate kkt-urile, dar n-am rezolvat nimic pentru ca bla bla sa-mp nu merge bine pe orice procesor si ca asta e foarte bun pentru sa-mp ...

Bla bla in fine, fiiiitzeeee ;) RSS merge foarte bine pentru cei care nu se oftica atunci cand mai primeste drop cate un glonte.

• Like 4